Tento web používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Pokud své nastavení cookies nezměníte, chápeme to jako souhlas s jejich užíváním. Další informace

BAŤA A BOTY

100 let Československa - Masaryk byl symbolem demokracie, firma Baťa příkladem prosperity.

Baťové během 20. a 30. let dvacátého století dokázali vybudovat z nenápadné obuvnické továrničky firmu s celosvětovým dopadem. Ze Zlína pak město, které se pyšní jedinečným architektonickým i urbanistickým pojetím. O fenomenálním podnikatelském umu svědčí výmluvná čísla z roku 1939: firma Baťa podniká ve 42 oborech a pracuje u ní v Československu i v cizině 65 000 zaměstnanců. Továrny a sesterské společnosti jsou umístěny ve 39 zemích a do její světové prodejní sítě obuvi patří 5 500 prodejen!

Fascinující příběh. Vydejte se po jeho stopách, objevíte jedinečný genius loci, který zde stále přetrvává. Budete pyšní, že jste součástí této společnosti.

Baťův kanál

Baťův kanál je unikátní technickou památkou Slovácka. Byl vybudován v letech 1934‐1938 pro zlepšení stavu hladiny spodních vod i jako plavební cesta pro nákladní dopravu lignitu z dolu v Ratíškovicích do Baťových továren v Otrokovicích. Dnes je kanál od jara do podzimu vyhledávanou turistickou atrakcí, kam míří na 80 tisíc návštěvníků ročně. Cílem jsou jak plavby po kanále, tak i nádherná cyklostezka podél něj. Ta má z Kroměříže do Hodonína délku 80 km a umožňuje kombinovat plavbu lodí a jízdu na kole k poznávání atraktivního okolí.

Dnes fantazie, zítra skutečnost, ojedinělá muzejní expozice

Expozice v areálu 14|15 BAŤOVA INSTITUTU mapuje dějiny baťovského koncernu a je rozdělena do řady témat, od výroby přes prodej, reklamu, dopravu až po nevýrobní sféru. Zahrnuje i jednu z největších kolekcí historické i současné obuvi z celého světa, obuvnických strojů, příběh slavné cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda i seznámení s animovanými filmy zlínských filmových ateliérů. Expozice je svým rozsahem i propracovaností ojedinělou v České republice i Evropě. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně za ni získalo v roce 2013 Cenu Gloria musaealis. www.14-15.cz

Baťovy domky a město v zahradách

Konceptem moderního města Zlína souvisejícím s rozvojem firmy Baťa je „město v zahradách“. Patří k němu výrobní zóny, obytné zóny a veřejný prostor.

Již od roku 1912 stavěl Baťa pro své zaměstnance rodinné domky v promyšleně koncipovaných koloniích. Dodnes dávají městu charakteristický a nezaměnitelný ráz. Baťovy domky patří do městské památkové zóny a do roku 1945 se jich postavilo 2 210. Původně byly stavěné jen na 30 let, dodnes splňují standardy bydlení a město Zlín jich stále eviduje okolo 1 900.

Baťova vila

Vila Tomáše Bati z let 1909–1911 podle projektu arch. Jana Kotěry byla rodinné sídlo. Interiér je vyzdoben celou řadou architektonických a výtvarně-řemeslných skvostů. Vila a zahrada opticky navazovala na obuvnickou továrnu. Ve vile dnes sídlí Nadace Tomáše Bati a prohlídky je nutné předem objednat. www.batova-vila.cz

Baťův mrakodrap

Správní 21. budova firmy od arch. Karfíka pochází z let 1936–1938. S výškou 77,5 m byla ve své době druhou nejvyšší v Evropě. Na střeše „Jednadvacítky“ se nachází vyhlídková terasa s kavárnou a v 8. etáži můžete ve všední dny navštívit expozici o historii firmy Baťa.

Mrakodrap obsahuje i technickou lahůdku – unikátní pojízdnou kancelář J. A. Bati. Výtah má rozměry 6 × 6 metrů a je vybaven klimatizací, telefonem i umyvadlem. K nahlédnutí je výtah zpravidla denně v přízemí budovy, pokud si chcete užít projížďku i s výkladem, zajistěte si ji nejméně 2 dny předem na tel.: +420 573 031 111 (www.14-15.cz) Nyní v objektu sídlí Zlínský kraj (www.kr-zlinsky.cz) a Finanční úřad Zlínského kraje.

Místa s příběhem

Navštivte místa na Východní Moravě a nechte se očarovat kouzlem inspirace.